vztahy, rozvoj osobnosti, konzultace, psychologie
Jak nebýt sám sobě oslem i bičem
20. 8. 2020
designové myšlení, asociace, analogie, psychologie
Železná vůle a hemoglobin
21. 10. 2020
Zobrazit vše

Audit ve vztazích

vztahy, rozvoj osobnosti, konzultace, psychologie

Zdá se Vám titulek materialistický a vypočítavý? Pak je možná tento článek určený přesně pro Vás. Vznikl na základě zastavení v kavárně, abych mohla rychle něco dokončit a poslat práci kolegovi. Káva, jeden kopeček skvělé zmrzliny a něco málo psaní na nb. Během té doby se valil u vedlejší stolu monolog muže asi padesátiletého, jeho mladší spolustolovník naslouchal a neřekl za tu dobu snad víc než jedno slovo.

Monolog se mi dařilo odfiltrovat jen částečně. První muž si zpevňoval své přesvědčení, že on je v pořádku a v průšvihu jsou ti ostatní, vyžadoval pozornost a snad si představoval i obdiv, jak skvěle čelí svým životním trablům. Věřila bych mu to možná, kdyby v jeho hlase neznělo tolik ironie a zášti. Podle intonace se nejednalo o akutní krizi, ale o pěstovaný životní postoj. Doufejme, že se nejednalo o placenou konzultaci. Co získával ten druhý? Možná také pocit, že je o něho zájem, že je někomu užitečný. Ale kdyby namísto něho seděla kývací plastová figura, monologista by si toho zřejmě ani nevšiml.  Je otázka, co by se stalo, kdyby mlčící postava řekla: „Ne, tohle vidím úplně jinak, nesouhlasím s tebou.“ Takhle se oba navzájem zacyklili v udržování svých iluzí a nic nového nevznikalo, energie se spotřebovávala.

Když se sejdou dva lidé, je pro jejich vztah důležité, aby oba už od začátku investovali zájem o toho druhého, o to, s čím přichází, co potřebuje a co přináší on. Co mohou společně stvořit. Pak se rychle ukáže, zda se jedná o výměnu, která má tvůrčí potenciál, nebo jste narazili na někoho, kdo chce jen něco získat, čas, pozornost, souhlas, potvrzení své skvělosti a sám nic nedává. Pokud nejste sebeobětující se typ, nebo jinak, člověk, který se dává zneužívat různými energetickými vysavači, pošlete takového člověka do patřičných mezí.

Pokud jste ale podle zákona rezonance právě tento komplement, budete do podobně zatěžujících a vyčerpávajících vztahů vstupovat znovu a znovu prostě proto, abyste se naučili je rozeznávat a odmítnout. Abyste pochopili, že máte právo vytyčit a bránit si své vlastní hranice, abyste pochopili vlastní cenu a hodnotu. A abyste pochopili, proč to děláte, protože i ten mlčící muž z úvodního příběhu měl svůj smutný důvod, proč tak marnil svůj čas a tím i sám sebe.

Není to jednoduché, velmi často to ten, kdo dlouho dělal druhým rohožku, přežene do opačného extrému, protože je třeba vyzkoušet si používání vlastní energie, ujasnit si co to je ego a k čemu je dobré a k čemu ne. Pak takový člověk často opět couvne do známých pozic, a tak trochu je chvíli jako na houpačce, ale to je přirozené a obvykle to ustálení rovnováhy netrvá tak dlouho, aby stihlo nadělat větší škody. A rozhodně je to zdravější než se dát vysávat příliš dlouho, tak dlouho, až začne protestovat tělo a bolestivě onemocní.

Pokud máte pocit, že se Vám ve vztazích nevyrovnané bilance vyskytují a nevíte proč, mohu Vám v nejbližší době opět nabídnout provázení, přesně cílené otázky, imaginace nebo mentální terapii a reiki, sledujte můj web i fb.

Foto: Stocksnap, Pixabay, text je publikován pod licencí CC BY-NC-ND 4.0