origen, psychologie, terapie, komunikace, konzultace, facilitace
Mlč, já už si o tom něco myslím a nic jiného nechci slyšet!
20. 6. 2022
Svět temných zrcadel
Svět černých zrcadel
8. 9. 2023
Zobrazit vše

Po stopách neznámého živočicha

designové myšlení, obrazné myšlení, školení, workshop

V kanceláři klienta jsem zažila následující situaci: Zhasl počítač a lampička na pracovním stole a současně se zpod stolu ozvalo podivné tiché prskání. Muž zjistil, že se porouchal prodlužovací kabel. Zaklel. ponořil se pod stolní desku, zkoušel vypínač, přepěťovou pojistku, a nakonec se rozhodl, že kabel vymění. S narůstajícím hněvem vytrhal ze zásuvek všechny zapojené zástrčky a mezitím mu někdo přinesl nový prodlužovací kabel, který měl o něco méně zásuvek.

Muž pod stolem byl nucen je vytřídit a začal zuřit: „Do hajzlu! Kam která zástrčka vede? Od čeho ty za*aný šnůry jsou! Vztekal se a klel.

Byl to jeho pracovní stůl, ty „šnůry“ vedly od přístrojů, které denně používal. On neudělal to jediné, co bylo třeba – nevylezl zpod stolu, nenarovnal se a nepodíval se na stolní desku, kam která vede. Jeho kolega, který přinesl nový kabel, se zasmál a zeptal se ho na to, uslyšel jen vzteklé vrčení.

Vynikající situace pro trénink hravého obrazného myšlení v analogiích:

Jedná ten muž/Jednám já teď tak proto, že je/jsem vyčerpaný a rozladěný, nebo je to jeho/moje obecné schéma?

Hněvá/m se, když nechápe/nechápu souvislosti (k čemu co patří) a zůstává/zůstávám ve svém hněvu ponořený, namísto aby/abych se narovnal a poodstoupil, podíval se i z jiného úhlu pohledu, na jiné rovině?

Rozhodně to není pověrčivost typu – to znamená to! – nebo důvod k jakémukoliv hodnocení a diagnostikování. Je to jen hravá sebereflexe, možná proběhne a zmizí a možná poskytne stopu, možná se zasmějeme nad tím, co dokáže s člověkem únava a možná se naštveme – to není pravda!

Obrazy vlastních schémat můžeme zahlédnout v každodenních souvislostech a když je pojmenujeme, uvidíme před sebou jejich podstatu. Zajímá Vás tento způsob práce s vlastními schématy? Chcete se naučit tento způsob vidění analogií proto, abyste rozuměli týmovým procesům? Přejete si trénink obrazného myšlení pro Vaše zaměstnance, jako základ úspěšného designového myšlení? Ozvěte se a domluvíme se na zakázce přesně podle Vašich potřeb: iva@origen.cz, +420 771 155 433

Ilustrační foto: Pixabay, text je publikován pod licencí CC BY-NC-ND 4.0