psychologie, duše, strach, sebevědomí, komunikace, rozhodování
„Proč to vlastně dělám?“
14. 4. 2021
psychologie arteterapie, imaginace, strach, spiritualita
Duše ožívá v obrazech
19. 10. 2021
Zobrazit vše

Vnitřní klid a stabilita – spolehlivá ochrana proti agresi

psychologie, krize, konzultace, arte, poradna,

Člověk ve stresu, v obtížně řešitelné situaci, v krizi, kdy se cítí bezvýchodně, se chová různým způsobem. Někdo propadne apatii, někoho ovládne druhý extrém, zuřivý hněv. Hněv na všechny okolo v čase a v prostoru, padni, komu padni. V domácím prostředí, v práci, kdekoliv.
Co se děje? Zkuste si představit hněv jako oheň. Ne ten udržovaný, sloužící pro bezpečí a sycení celé skupiny lidí, držený v hranicích ohniště. Oheň zběsilý, požár stravující všechno dobré, střechu nad hlavou, živé stromy, úrodu, zraňující každého, kdo je nablízku.

Stane se něco užitečného? Ne. Stane se jen to, že kromě toho jednoho člověka, ze kterého takový hněv vychází, je okolo spousta poničených věcí, vztahů, zraněných lidí, na duši i na těle. Požár hněvu může svým žárem rozdmýchat latentní ničivou sílu v dalších lidech.
Tak prostor naplněný destruktivním hněvem, jako všeničícím požárem atakuje další osoby, které se přiblíží. Co s ním? Jak s ním zacházet a jak se mu bránit? Jak se nedat vyprovokovat ani zastrašit?

Důležité pravidlo je udržet si své vlastní hranice. Vnímat hněv jako to, co je na straně toho druhého a přesně rozeznat, jak blízko už si jej nechceme pustit. Nedat se vyděsit, nedat se stáhnout do vlnění toho pole. V případě obavy z hrozícího fyzického násilí je samozřejmě namístě požádat o pomoc, volat tísňovou linku.
V případě, že se hněv a agrese drží na verbální rovině a zahlcují Vás přívalem negativity, třeba v kanceláři, v obchodě, v tramvaji, může pomoci jednoduchá vizualizace:

Nejprve si ji vyzkoušejte v klidu a v bezpečí. Dejte před sebe spojené dlaně otočené vzhůru, jako byste chtěli nabírat vodu a držte je ve výši hrudi. Pak si v dlaních představte zářící, jemnou světelnou kuličku, která se pomalu zvětšuje. Roste, až se zvětší natolik, že bude větší než Vy, budete uvnitř hranic její jemné záře. Bude před Vámi na vzdálenost natažené ruky. Může mít stále tvar koule, může mít tvar vajíčka.  Nijak Vás neomezuje, je z Vaší strany dokonale průhledná, prodyšná. Má však tu vlastnost, že zastaví cokoliv, co by Vás mohlo ohrozit a udrží to v bezpečné vzdálenosti od Vás.

Uvědomujte si ten pocit bezpečného ohraničení, v jehož středu stojíte, zapamatujte si jej. Pak si představte, že se světelný obal pomalu vrátí do dlaní a spojené dlaně si přiložte na hruď, jako byste si chtěli světelnou kuličku uložit do sebe.

Kdykoliv pak budete v blízkosti nějakého verbálního agresora, někoho, kdo šíří vlny nadávek a negativity, připomeňte si ten zážitek, vizualizujte si své hranice, o které se zastaví. Zachováte si chladnou hlavu a odstup, uděláte přesně to, co bude třeba udělat.

Potřebujete se naučit rozeznávat a obhájit si vlastní hranice v konfliktních, emočně vypjatých situacích?  Potřebujete porozumět tomu, proč reagujete tak, jak reagujete, abyste mohli takové situace zvládat s nadhledem a v klidu?
Mohu Vám pomoci zmapovat schémata a příčiny, které se dostávají do hry a provázet Vás k tomu, abyste dokázali reagovat účinně, autenticky, silou své osobnosti. Neváhejte mě kontaktovat prostřednictvím formuláře nebo psát na info@origen.cz.

Ilustrační foto JL-G , Pixabay, text je publikován pod licencí CC BY-NC-ND 4.0