Historie srdce
24. 10. 2019
Zobrazit vše

Inspirace každým krokem

Otec a jeho maličký syn přešli okolo mne, zabraní do hovoru a vzdalovali se někam do neznáma. Dívala jsem se za nimi a viděla jsem, jak ten malý naprosto přesně rytmem, pohybem i držením těla kopíruje toho velkého. A co všechno se tím od něho učí.

Lidská chůze je svým způsobem zázrak. Horizontála se u člověka změní ve vertikálu. Jedině člověk chodí vzpřímeně a jedině jeho páteř míří od země ke hvězdám. Malý člověk se postaví na vlastní nohy, nejprve doslova a pak obrazně, a je na něm, aby vyrazil do světa a zkusil, jak tam pochodí. Kam se všemi svými talenty a zkušenostmi dojde. 

Když se dítě napřímí, získá nový pohled na svět a poměrně vratkou stabilitu, udržovanou v  podstatě neustálým vybalancováváním vlastního postoje. Jakmile je rovnováha porušena, uvádí to člověka do pohybu. Je nucený přešlápnout na jiné místo, udělat krok, pokročit, jinak hrozí pád. Měl by z  něho být samostatný člověk, ale namísto toho někdy ze začátku přešlapuje na místě, bojí se vykročit, protože si není jistý směrem, nebo se nejprve potřebuje naučit v tom chodit.

Nohy jsou naše opora a spojení se zemí od začátku do konce, ať už jdeme svižně a lehce, nebo bloudíme a znaveni jdeme jen ztěžka. Od chodidel přes kotníky, lýtka, kolena, stehna až po boky a hýždě se nohy pohybují, pruží, pohyby svalů a šlach je ohýbají v  kloubech, a to je to, co nás nese po zemi. Tomu kam a za čím vykročíme, předchází myšlení, někdy i cítění, a díky vůli pak jdeme za svým cílem.

Můžeme si také hrát s obrazy, třeba vnímat klouby a šlachy jako převody, zkoumat co urychluje akceleraci a co náš pohyb naopak brzdí. Můžeme si všimnout symboliky zvěrokruhu, kde chodidla jsou zasvěcena Rybám, lýtka Vodnáři, kolena Saturnu a stehna Střelci i ve vztahu k vlastnímu nativnímu horoskopu. Můžeme zkoumat inspiraci, kterou může přinést psychosomatický pohled, tvar nohou může napovědět, kde ještě ne zcela nevyužíváme možnost jít za svým, nebo možnost vzestupu, třeba i proto, že  jsme ještě nedošli k obsazení svého místa ve světě.

A konečně si můžeme vzít na pomoc i obraz člověka jako mikrokosmu. Klenba může být obraz klenby nebes, přes kterou kráčíme z minulosti do budoucnosti, chůzí přízemní, nebo vznešenou.

Chcete si to všechno vyzkoušet na vlastní kůži, chodit různými způsoby a zažívat, co  se děje a mění v  celém těle, jaký pocit vám to přináší a co všechno se díky tomu o sobě dozvíte? Zkoumat třeba to, jak souvisí chůze a myšlení?

Jste vítání na příštím workshopu nazvaném „Moc a kouzlo chůze“. Pokud právě tento workshop právě není vypsán, nebo se koná mimo Váš dosah, ozvěte se a můžeme se domluvit na uspořádání workshopu u Vás a pro Vás.

CC BY-NC-ND 4.0

Foto: Pixabay